- Ön szerint a magyarországi vizek tekintetében mennyire nagy probléma a szennyezés?
Sajnos Magyarország vizei a Víz Keretirányelv minősítési határértékei alapján közepes és rossz állapotúak évek óta. Némi javuló tendenciát látni, illetve pozitívumként szeretném kiemelni, hogy a nagyobb állóvizeink vízminősége kiváló. Úgy gondolom, hogy az emberiség egyik legfontosabb problémája a környezetszennyezés ezen belül az ivóvízszennyezés. A gyorsan fogyó édesvízkészletünk évről évre egyre jobban fel fog értékelődni számunkra.


- Mi jelenti a legnagyobb problémát a vizek megóvásának tekintetében?
Legnagyobb problémát a Duna, de inkább a Tisza vízgyűjtő területértől érkező kommunális hulladékok okozzák, ami Magyarországon is áthalad és részben lerakódik, részben pedig bekerül az ökoszisztémába evvel elszennyezve a növény és állatvilágunkat is. A folyó mederből beszivárgó szennyezőanyagok elszennyezhetik a talajvizünket is.


- Mi lenne a legjobb megoldás a vizek megóvása érdekében?
 A nagyobb folyóink vízgyűjtő területein található országokkal összefogva megakadályozni az illegális szemétlerakásokat, valamint a folyók országokból való kilépésénél egy-egy hulladékleválasztót telepíteni, így meggátolva a szemét továbbengedését a szomszédos országokba.


- Ön szerint mennyiben befolyásolná a vizek megmentését hogyha betiltanák az egyszer használatos műanyag eszközöket, mint pl. szívószál?
Tény, hogy az egyszer használatos műanyagok a vízben található hulladékok körülbelül 70%-át teszik ki. Nagy mértékben javulhatna a vizeink minősége ennek az intézkedésnek a hatására. Itt fontos kiemelni, hogy nem csak a szemmel látható műanyag hulladékdarabok lehetnek szennyezésforrások, hanem a nagyon lassan lebomló, a vízben lebegő mikroműanyagok is rendkívül rossz hatással vannak a környezetre, többek közt beépülnek a táplálékláncba, így az emberi szervezetbe is.


 - Önnek mi a véleménye az egyszer használatos műanyagokról?
Véleményem szerint minél hamarabb be kellene fejezni ezeknek az anyagoknak a gyártását és alternatív megoldásokat kellene keresni e tekintetben. Itt gondolok például a nejlon szatyrok helyett, a vászon táskákra, PET palackok helyett a saját kulacsra vagy éppen a műanyag szívószálak helyett az üvegből, papírból vagy fémből készült alternatívákra.


 - Mit tehetnek a hétköznapi emberek a víz/vizek megóvása érdekében?
Az emberek már nagyon kis odafigyeléssel hatalmas lépést tudnak tenni a vizek megóvása érdekében. Példaként említeném, hogy ha meg szeretnénk tartani a nagyobb állóvizeink jó minőségű vizét, akkor a közvetlen fürdés előtt ne napolajozzuk be magunkat. Egy másik példa, ami evidensnek kellene, hogy legyen, ne szemeteljünk, mert a csapadékvíz bemossa a szennyeződést a talajvízbe evvel elszennyezve a környezetünket.


 - Ön szerint az emberek tisztában vannak a vizek helyzetével?
Magyarországon az emberek környezettudatos tájékoztatása még gyerekcipőben jár. Sok esetben nincsen meg az igényük az információ befogadására sem. Van a társadalomnak egy szűk rétege, aki tájékozott e témakörben, de sajnos elenyésző a számuk. Jó látni, hogy az utóbbi időben ez is javuló tendenciát mutat, szeretném említeném az időközönként megszervezett vízparti szemétgyűjtő akciókat, amiben egyre többen vesznek részt.


 - Ön szerint a hétköznapi emberek mivel teszik a legnagyobb kárt a környezetben/vizekben?
Egyértelműen a szemeteléssel, ahogy az előzőekben leírtam. Itt kitérnék arra, hogy rendkívül sok illegális szemétlerakó található az országban, aminek a felszámolása folyamatosan zajlik. Ne legyünk lusták elvinni a szemetünket a legközelebbi kukához, szemétlerakóhoz vagy hulladékmegsemmisítőhöz, ez a jövőnk és környezetünk tisztaságának a kulcsa.


 - Ön szerint a hétköznapi embereknek honnan kellenne tájékozódnia/ információt szereznie a vizek aktuális helyzetéről és szennyezettségéről?
A mai modern világban internetes platformokon vagy éppen a mindenki számára elérhető közmédia egyes műsoraiban kellene az embereket tájékoztatni a vizek épp aktuális helyzetéről és szennyezettségi fokáról.  


 - Amennyiben van rálátása a külföldi víz helyzetére, mit gondol nagyobb vagy kisebb a probléma?
Természetesen vannak Európában nálunk környezettudatosabb országok, mint például a skandináv térség országai, és vannak jóval szennyezettebbek, elmaradottabbak többek között Ukrajna és Románia, ahol még sok helyen a rendszeres szemételszállítás sem megoldott, itt nyílván nagyobb a környezetszennyezettség mértéke. A cél az lenne, hogy Magyarország felzárkózzon a környezettudatos országok ”elitjéhez”.