Fúrt és ásott kút engedélyeztetés (létesítési-, üzemeltetési-, fennmaradási- és megszüntetési engedélyes terv készítés)

Vállalom lakossági/ipari kutak tervezését és teljes körű engedélyeztetését. Az Ön igényeit, valamint az adott terület hidrogeológiai viszonyait figyelembe véve tervezem meg a kívánt kutat.
A fúrt vagy ásott kútnak az alábbi feltételeket kell tudnia teljesíteni ahhoz, hogy a település jegyzője hozzájáruljon a fennmaradási engedély kiadásához:

  • magánszemély a kérelmező
  • 500 m3/év vízigénybevétel alatti
  • a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja
  • a kút épülettel rendelkező ingatlanon van
  • a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál
  • a kút helye nem érinthet vízbázis-védelmi védőterületet és
  • a kút nem érint karszt- vagy rétegvizet.

A fenti eseteket kivéve minden más esetben a vízügyi és vízvédelmi hatáskörrel rendelkező hatóság, azaz a fővárosi és megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok fennmaradási engedélye szükséges engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményekre vonatkozóan.
A fennmaradási engedélykérelem jogi háttere:
2020-ban a Magyar Közlöny 285. számában megjelent vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (Vgtv.) legfrissebb módosítása alapján: 
 „(7) Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Vgtv.mód3.) hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi.” Azaz ha a létesítő és egyben üzemeltető 2018. december 21. napját megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, akkor annak további üzemeltetése érdekében szankció alkalmazása nélkül juthat vízjogi fennmaradási engedélyhez. Másrészt, ha létesítő esetlegesen nem ismert, de az üzemeltető jelenleg a 2018. december 21-jét megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt üzemelteti, akkor annak további üzemeltetéséhez szankció alkalmazása nélkül kaphat vízjogi fennmaradási engedélyt. Tekintettel arra, hogy Vgtv. 29. § (7) bekezdése nem tesz különbséget a vízkivételt biztosító vízilétesítmények között, így ezek utólagos engedélyezésének hatásköre megoszlik a helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörrel rendelkező települési önkormányzatok jegyzői és a vízügyi és vízvédelmi hatáskörrel rendelkező hatóságok, azaz a fővárosi és a kijelölt megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok között.   

1